Поради ред обстоятелства Настрадин Ходжа се оказал веднъж в залата за аудиенции на владетеля на Персия.
Шахиншахът бил обкръжен от своята користна аристокрация, от управителите на провинциите, от придворни и храненици от всякакъв вид. Всеки се стараел да излезе напред, за да го назначат за предводител на мисията, която скоро трябвало да замине за Индия.
Владетелят вече започвал да губи търпение. Оглеждал отгоре цялата тази досадна тълпа, наум призовавал небето да му изпрати помощ свише и разрешение на този проблем – кого да избере. Погледът му се спрял на Настрадин Ходжа.
– Ето кой ще бъде посланик – провъзгласил той. – А сега ме оставете на мира.
Дали на Настрадин богати дрехи, голям сандък с рубини, брилянти, изумруди, връчили му безценни произведения на изкуството: всичко това било дар от шахинша-ха за великия крал.
Но придворните не можели да се примирят с това решение на своя владетел. Обединили се и решили да направят всичко, за да погубят Настрадин. Първо нахлули в жилището му и откраднали скъпоценностите, като ги поделили помежду си, а вместо тях в сандъците сложили
пръст, за да тежат. След това дошли при Настрадин, решени да разбият мисията, да го въвлекат в неприятности и да го дискредитират.
– Поздравяваме те, о, велики Настрадин – казали те. – И бихме могли да ти дадем няколко съвета, тъй като неведнъж сме изпълнявали дипломатически мисии.
– Бих бил благодарен, ако ми ги кажете – отговорил Настрадин.
– Добре – казал главатарят на интригантите. – Първото, което се иска от теб, е да бъдеш смирен, за да покажеш колко си скромен. Следователно не трябва да¬же да показваш, че си важна персона. Когато пристигнеш в Индия, посети колкото се може повече джамии и събирай пари за себе си. Второ, трябва да спазваш придворния етикет на страната, в която си изпратен. Това означава, че си длъжен да назоваваш великия крал Пълна луна.
– Но нали това е титла на владетеля на Персия?
– Само че не и в Индия.
И така, Настрадин тръгнал на път. Владетелят на Персия му казал на прощаване:
– Бъди внимателен, Настрадин. Придържай си към етикета, тъй като кралят е могъщ владетел и ние трябва да му направим съответното впечатление, без при това да го оскърбим.
– Добре съм подготвен, ваше величество – казал Настрадин.
Щом стъпил на територията на Индия, веднага влязъл в джамия и се изкачил на катедрата.
– О, хора! – извикал той. – Гледайте на мен като на представител на сянката на Аллах на земята, който представлява оста на тази земя! Вадете паричките, защото аз ще ги събирам.
Той повтарял това във всяка джамия, която успявал да намери по пътя си от Белуджистан до величествения Делхи.
Събрал много пари. Съветниците му казвали:
– Прави с тях, каквото искаш. Защото това е резултат на интуитивния ръст и талант, а щом е така, използвай ги за собствени нужди.
Всичко, което искали да постигнат те, било Ходжа да изглежда нелепо, събирайки пари по такъв безсрамен начин.
– Светците трябва да живеят само от плодовете на воята святост – призовавал Настрадин от джамия на джамия. – Аз не придавам никакво значение на парите и не очаквам нищо от тях. За вас парите са това, което трябва да се къта и трупа, след като сте се сдобили с тях. Вие можете да ги размените за материални неща.
За мен те са част от механизма. Аз съм представител на интуитивния ръст – възнаграден и заплатен.
И така, ние всички знаем, доброто често произтича от явно зло, и обратното. Тези, които си мислели, че Настрадин пълни собствения си джоб, не давали пари. По някаква причина техните дела не вървели блестящо. Тези, които били смятани за доверчиви и лековерни и които му давали пари, по неведоми пътища ставали по-бо¬гати. Но да се върнем на нашия разказ.
Седейки на величествен трон в Делхи, владетелят слушал вестите за придвижването на персийския посланик, които всеки ден неговите придворни му носели. В началото той нищо не разбирал от тях. Тогава свикал съвет.
– Уважаеми – казал той, – този Настрадин трябва наистина да е свят или го направлява Божествената сила. Чували ли сте някога за някой друг, който да се при¬държа към принципа, че човек не трябва да се стреми към парите без благовидна причина, така че мотивите му да не бъдат изтълкувани неправилно?
– Никога да не намалее твоята сянка, о безкрайно продължение на мъдростта – отговорили сановниците. – Съгласни сме с теб. След като в Персия има такива хора, трябва да бъдем нащрек, защото тяхната морална власт над нашето материалистично мироздание е очевидна.
След това от Персия пристигнал пратеник със секретно писмо, в което шпионите на могола докладвали следното: "Настрадин Ходжа е човек, който не заема никакво положение в Персия. Той беше избран за посланик абсолютно случайно. Не можем да разберем защо шахиншахът не беше по-придирчив."
Моголът свикал съвет:
– Несравними са птиците на рая! – казал им той. Ето каква мисъл се прояви в мен. Персийският владетел наслука е избрал човек, който трябва да представлява цялата нация. Това може да означава следното. Той е толкова уверен в качествата на народа си, че за него всеки човек е достатъчно добър, за да изпълни деликатната задача на посланик пред величествения двор на Делхи. Това сочи за степента на съвършенството, за изумителната безпогрешност на интуитивната сила, която е развита сред тях. Ние трябва да преразгледаме нашето желание да нахлуем в Персия, защото такъв народ с лекота ще погълне армията ни. Тяхното общество е поставено на основа, много различна от нашата.
– Прав си, о, най-велики пазителю на границите! -завикали индийските велможи.
Накрая Настрадин пристигнал в Делхи. Той пътувал, яздейки своето старо магаре, обкръжен от ескорт, натоварен с чувалите с пари, които събрал по пътя си. Владетелят, заедно с велможите си, го очаквал. Залата за прием на посланици така била направена, че входът й бил нисък. Затова посланиците винаги трябвало да слязат от конете си и да влязат пеша, създавайки впечатление на посетители. Само равен можел да се появи в присъствието на владетеля, яздейки.
Никога нито един посланик не бил пристигал на магаре и затова никой и нищо не можело да спре Настрадин да мине в лек тръс през вратата, директно към висо¬чайшето възвишение.
Великият могол и придворната му аристокрация се спогледали многозначително.
Настрадин весело слязъл от магарето, обръщайки се към владетеля, го нарекъл Пълна луна и заповядал да донесат сандъците със скъпоценности.
Когато ги отворили и намерили пръстта, всички за момент се вцепенили.
"По-добре да не казвам нищо – помислил си Настра¬дин, – защото каквото и да кажа, това няма да облекчи положението."
И той не произнесъл нито дума. Кралят прошепнал на везира си: "Какво означава това? Какво е това оскърбление към височайшето величие?"
Тъй като не бил в състояние да повярва на това, Ве¬зирът започнал трескаво да мисли. След това представил следното обяснение.
-Това е символичен акт, ваше присъствие – измънкал той. – Посланикът иска да каже, че ви признава за господар на земята. Нима той не ви нарече Пълна луна?
Кралят омекнал.
– Ние сме удовлетворени от това, което ни предлага шахиншахът, защото не се нуждаем от богатство, и оце¬няваме метафизичния фин смисъл на посланието.
– Беше ми заповядано да предам – казал Настрадин, спомняйки си "неотменимата фраза при предаване на дара", която му казали интригантите на Персия, – че това е всичко, което имаме за ваше величество.
-Това означава, че Персия няма да ни отстъпи нито педя от своята земя – прошепнал на краля тълкувателят на знамения.
-Кажи на господаря си, че сме разбрали – усмихнал се владетелят на Индия. – Но има още един въпрос. Ако аз съм Пълна луна, то кой е тогава владетелят на Персия?
– Новата луна – машинално отговорил Настрадин.
– Пълната луна е по-зряла и дава повече светлина от Новата луна, която е по-млада – прошепнал придворният астролог.
– Удовлетворени сме – казал възхитеният индиец. Можеш да се върнеш в Персия и да кажеш на Новата луна, че Пълната луна го приветства.
Персийските шпиони в Делхийския двор веднага изпратили на шахиншаха пълен отчет за тази размяна на думи. Те добавили, че великият владетел е силно впечатлен от визитата и се бои да планира война срещу Персия заради действията на Настрадин.
Когато Ходжа се върнал у дома, шахиншахът го приел пред целия двор:
-Аз съм повече от доволен, приятелю Настрадин -казал той, – от резултатите на твоите необичайни методи. Нашата страна е спасена, а това означава, че повече няма да се налага да се отчитаме за скъпоцен¬ностите или да събираме пари в джамиите. Отсега на¬татък всички ще те знаят с особената титла Сафир – Емисар.
– Но, ваше величество – прошепнал везирът, – този човек е виновен в измяна, ако не и повече! Ние имаме очевидно свидетелство, че той е използвал една от ваши¬те титли при императора на Индия, нарушавайки лоялността, и е навлякъл лоша слава на един от вашите атрибути.
– Да – проехтял шахиншахът, – истина казват мъдреците, че във всяко съвършенство има несъвършенство. Настрадин, защо си ме нарекъл Нова луна?
– Не знаех правилата на дипломатическия етикет – казал Настрадин, – но добре знам, че когато пълната луна започне да намалява, новата луна продължава да рас¬те и великите победи са все още пред нея.
Настроението на владетеля се променило.
– Дръжте Анвар, великия везир – изревал той. – Ходжа! Предлагам ти да заемеш поста на велик везир!
Какво?! – възкликнал Настрадин. – Как бих могъл да приема предложението ви, след като видях какво се случи с моя предшественик?
Проверете също
ПЕПЕЛЯШКА
Живял някога благородник, на когото първата съпруга починала и той се оженил повторно за надменна …